TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?

Návod k použití
Archiv příspěvků

Mládež - 06. 04. 2003 17:41

Bučovické turnaje pro mládež

V Bučovicích se konaly dva turnaje pro mladé šachisty - tradiční Primus pro středoškoláky a Ananasový pohár pro nejmladší.

Primus

Po deseti letech spolupráce Gymnázia Bučovice a Klubu šachistů TJ Bučovice se z malého turnaje pro středoškoláky PRIMUS stává pravidelné každoroční setkání studentů - šachistů z celé jižní Moravy. Neregistrovaní příznivci "královské hry" si mají příležitost vyzkoušet svoje umění s mladými šachovými mistry i pravidelnými účastníky šachových soutěží. A letošní 11. ročník byl nejkvalitnější obsazením startovního pole i zatím největší počtem zúčastněných dívek a chlapců.

Osvědčený švýcarský systém turnaje na devět kol s časem 2 x 15 min. na partii tentokrát nepřál hlavním favoritům: Vítězem se stal zaslouženě student brněnské Masarykovy univerzity Martin Červený s 8 body (9), když porazil v přímém souboji mimo jiné trojici nejvýše nasazených hráčů a získal týdenní zájezd do Itálie věnovaný CK Tiptour Brno. Další pořadí: 2. P. Bělohlávek (SPŠT Třebíč), 3. K. Smištíková (MU Brno), 4. J. Sháněl (OA Uh. Hradiště), 5. P. Kapusta (SPŠ Uh. Hradiště), 6. M. Horák (Gymn. Zastávka u Brna), 7. B. Vymazal (Gymn. kpt. Jaroše Brno) všichni 7 bodů. Až na 13. místě skončil finalista nedávného přeboru ČR mužů a předloňský vítěz Primusu David Kaňovský z třebíčského gymnázia s 6 body.

V mimořádně kvalitní konkurenci byli nejúspěšnějšími hráči z našeho okresu Jaroslav Hejný ze ZŠ Brankovice (18. místo se 6 body) a Petr Kunčar z TJ Bučovice (24. místo s 5,5 body). Hned za nimi se umístili nejúspěšnější reprezentanti pořadatelského bučovického gymnázia: 33. Barbora Zavadilová, 34. Martin Srna, 37. Jana Zavadilová a 48. Tomáš Pokorný, všichni s 5 body. Cenu pro nejlepšího neregistrovaného hráče získal Tomáš Habrda z Gymnázia Vyškov na 47. příčce konečného pořadí.

Rekordní turnaj se 105 hráči z 25 středních škol a učilišť řídili rozhodčí M. Netopil, M. Sysel a J. Srna. Pořadatelskou službu a organizaci zvládli na výbornou studentky a studenti sexty.

Občerstvení během turnaje zajistila dodávka limonád ze sodovkárny vyškovského Pivovaru, věcné ceny pro vítěze sponzorovaly firmy A-Z elektro Bučovice p. Kratochvíla, Elektroprodejna Bučovice p. Racka a redakce šachového magazínu MAT.

Ananasový pohár

Poosmé se nejmladší šachisté utkali na bučovické ZŠ 711 v jarním turnaji o ceny plné vitamínů. Hrálo se na 7 kol s 20 minutami na partii. Po řadě let nadvlády hráčů brankovické ZŠ se výrazně prosadili bučovičtí talenti.

Velký ananas pro vítěze získal domácí Vít Sedlář (ZŠ Bučovice 711) se 6 b. (7) před Karlem Novotným (Loko Brno) se 6 b. a Michalem Sádlíkem (ZŠ Bučovice 711) s 5,5 b.

Další pořadí: 4. Jan Wolf (ZŠ Nesovice) 5,5, 5. Martin Hrůza (Loko Brno), 6. Kamil Racek (ZŠ Brankovice), 7. Radka Čermáková (ZŠ Brankovice), 8. Petr Atlmann (ZŠ Brankovice), 9. Martin Sedlář (ZŠ Nesovice), Jakub Jeřábek (ZŠ Nesovice) všichni 5 bodů. Tito všichni dostali bohaté ovocné balíčky a zbytek startovního pole - celkem 49 šachistů alespoň šťavnatá jablka.

Turnaj uspořádal Dům dětí a mládeže Bučovice s Klubem šachistů a základní školou Bučovice 711. Největším úspěchem pořadatelů byla rekordní účast 20 domácích mladých šachistů.