mistři světa v šachu      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Mládež - 30. 03. 2004 13:47

Jan Krejčí mistrem republiky v šachu a reprezentantem na mistrovství světa

Přinášíme vám článek o jedné z nadějí českého šachu, mistru republiky v kategorii do 12 let Janu Krejčím.

 
Fantastického úspěchu dosáhl jedenáctiletý hráč TJ Tatran Litovel Jan Krejčí, který se v kategorii chlapců do 12 let stal mistrem republiky v šachu. Nový šampión tak nejenom potvrdil, že je jednou z největších mládežnických nadějí tohoto sportovního odvětví v naší zemi, ale současně se svým výsledkem kvalifikoval na mistrovství světa!

Přebor se letos hrál ve dnech 6. - 13. 3. 2004 na Seči jako XII. Mistrovství ČR mládeže v šachu. Boje probíhaly v devíti kolech a v 8 kategoriích tempem 2 x 1,5 hodiny na partii + 30 sekund za každý provedený tah. V kategorii chlapců do 12 let startovalo 22 nejsilnějších hráčů této věkové skupiny, kteří se kvalifikovali z Mistrovství Moravy a Čech. Jan Krejčí byl na turnaj nominován přímo Komisí mládeže Šachové svazu ČR za výsledky dosažené v loňských soutěžích.

Svým výkonem Jan Krejčí přesvědčil, že byl právem nasazen na tomto mistrovství jako nejsilnější hráč a dokázal splnit roli favorita. Skvělé výkony chlapců v kategorii do 12 let dokázal ohodnotit i reprezentační trenér určený šachovým svazem ČR k rozboru všech partií této věkové skupiny, který konstatoval, že Jan Krejčí převyšoval své soupeře ve všech aspektech této náročné hry.

Jan Krejčí na přeboru šestkrát zvítězil, dvakrát remizoval a podlehl pouze jedinkrát. Naneštěstí se tak stalo v předposledním kole, čímž si trochu zkomplikoval cestu k celkovému vítězství, protože v posledním kole si již nemohl dovolit prohrát a musel bojovat naplno.

Jan Krejčí již rok spolupracuje s novým trenérem Sergejem Berezjukem. Někdejší běloruský reprezentant a současně mezinárodní mistr šachu výrazně obohatil hru svého svěřence a pod jeho vedením nový republikový šampión prokázal obrovský výkonnostní skok kupředu. V současné době se může Jan Krejčí pochlubit titulem kandidáta mistra a řadí se dle aktuálního světového žebříčku na skvělé 14. místo na světě ve své věkové kategorii. V České republice žebříček suverénně vede. Během posledního roku absolvoval mladý reprezentant řadu turnajů, v nichž dokázal překvapit nejednoho velmi silného šachistu. Například v Karviné dokázal udržet nerozhodnou hru s několikanásobným přeborníkem Ruska mezinárodním šachovým velmistrem Shtyrenkovem.

Srdečně blahopřejeme ke skvělému úspěchu a pevně věříme, že Jan Krejčí se i nadále bude výkonnostně zlepšovat a nebude trvat dlouho a česká reprezentace bude obohacena o dalšího mladého šachového mistra.

Ladislav Spurný

Komentáře k článku (1):
 
Diskusní příspěvek Váca 03. 04. 2004 21:10

[ Zpět nahoru | mistři světa v šachu | info in english ]

NAVRCHOLU.cz