TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?

Návod k použití
Archiv příspěvků

Mládež - 29. 12. 1999 10:10

Mezinárodní turnaj dětí do 15 let Olkusz (Polsko)

Jak také mohou vypadat šachové turnaje pro děti se můžete dovědět v tomto článku.

O víkendu 18.-19. prosince v polském městě Olkusz se konal mezinárodní turnaj dětí do 16 let, kterého se zúčastnili hráči z Polska, Ukrajiny, Běloruska a dva zástupci České republiky – Lokomotivy Brno. Hrálo se ve čtyřech věkových kategoriích, odděleně chlapci a dívky – tedy vlastně osm samostatných turnajů. O výsledky ani tak nejde (v kategorii H15 obsadil Martin Čába 65. místo ze 122, v H13 Karel Kratochvíl 28. místo ze 79) jako spíš o to, že dvoudenní rapid s tempem 2x30 minut na partii hraný švýcarem na 9 kol přilákal na start neuvěřitelný počet 500 dětí. Hrálo se v rozlehlých prostorách sportovní haly a scenérie turnaje silně připomínala pardubický zimní stadion při šachových festivalech – ovšem s tím rozdílem, že na hrací plochu měly přístup jen děti a rozhodčí, ostatní museli partie sledovat z ochozů a hlediště. Cenový fond v přepočtu na české koruny činil asi 250.000 Kč, navíc před začátkem pátého kola se mezi dětmi objevil Mikuláš se svými pomocníky a každý účastník obdržel nadílku. Nezanedbatelná byla i prezentace akce ve sdělovacích prostředcích – mimo početné účasti novinářů byly záběry z turnaje ve sportovním bloku hlavní večerní zpravodajské relace polské televize (co bylo v televizi v neděli, to už nevíme, museli jsme odjet).

Dočkáme se nějaké podobné akce pro děti s tak početnou účastí, velkou publicitou a s tak obrovským cenovým fondem i v České republice?