TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?

Návod k použití
Archiv příspěvků

Olomoucký den - 25. 04. 2006 10:37

Mistrovstvi Evropy mužů a žen v Turecku a turnaje mládeže

Zdenko Kozul se stal mistrem Evropy pro rok 2006. Mezi ženami zvítězila Nekaterina Atalik.

V Turecku se konalo mistrovství Evropy mužů a žen v šachu, o kterém šachová veřejnost takřka vůbec neví. Důvodem je i skutečnost, že naši reprezentanti neměli opravdu nic společného s naší současnou špičkou. GM Pavel Blatný ještě drží se svým desátým místem na českém žebříčku jak takž kontakt s těmi nejlepšími, ovšem naše zástupkyně mezi ženami, WFM Alena Kubíková je až ve čtvrté desítce českých hráček a naskýtá se tak otázka, proč na soutěže, které mají vliv na financování našeho svazu nepošleme někoho ze špičky, který by měl alespoň teoretickou šanci na slušný výsledek a mohl by do svazové kasičky přinést nějakou tu korunku. Podívejme se, jak evropské klání dopadlo. Turnaj mužů měl jednoznačného favorita v Ukrajinci Vassilovi Ivanchukovi (2731), ten ale našel přemožitele v Chorvatovi Zdenko Kozulovi (2606), který mu utekl o půl bodu a zvítězil se ziskem 8,5 bodů. Pavel Blatný získal 5 bodů a jen díky stoprocentnímu zisku v posledních dvou kolech neskončil až ve druhé stovce účastníků. Skončil nakonec 96 ze 138 hráčů. Alena Kubíková skončila ještě hůř, získaných 4,5 bodu stačilo na 73 místo z 96 účastnic. prvenství získala domácí hráčka Atalik Nekaterina, když získala 8,5 bodů, druhé místo si zajistila s 8. body Nizozemka Bosboom Lanchava Tea.

Podívejme se ještě do Česka, kde se hrály turnaje mládeže. Tradiční turnaj byl ve Frýdku Místku, a hráči našeho regionu se tam vůbec neztratili, v kategorii desetiletých chlapců si vybojoval prvenství litovelský Jirka Navrátil, další hráč Litovle, Lukáš Vyhnánek skončil na třetím místě. Na druhé místo se mezi ně vklínil Marcin Smolka z Polska. V souběžně hraném OPENU zvítězila další Litovelská naděje, Štěpán Žilka.

V minulých dnech proběhly také celostátní přebory škol, Frýdek - Místek hostil kategorii 1.-5. tříd. Zvítězila ZŠ ČSA  Frýdek - Místek,  ZŠ u Stadionu Uničov skončila třináctá, ZŠ + RG Prostějov čtrnáctá.  Kategorie 6. - 9. tříd se hrála v Hluku na jižní Moravě tam opět kralovala Frýdecká šachová škola, vítězem se stalo Gymnázium Petra Bezruče Frýdek - Místek, ZŠ Zlaté Hory skončila osmá, ZŠ Slatinice byly osmnácté.

Přebor v kategorii středních škol se hrál ve Žďáru nad Sázavou a prvenství putovalo do třetice opět do Frýdku - Místku, gymnázium Šumperk skončilo šesté. Největší zásluhu na tomto umístění měl Štěpán Žilka, který jako jediný hráč měl stoprocentní zisk, a to na první šachovnici!