TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?

Archiv příspěvků

Olomoucký den - 12. 06. 2006 15:32

Šachová olympiáda Turín 2006 - 3

Dnes se podíváme na výkony hráčů našich olypmijských družstev.

Ještě se vrátíme do Turína, kde pro naše barvy skončila velice úspěšně šachová olympiáda. trochu si rozpitváme výkony našich družstev. Družstvo mužů pod vedením trenéra Michala Konopky hrálo neustále na předních šachovnicích, na jedenácté místo je srazily prohry s vítěznými Armény a druhými Číňany. Fantastický výkon podali David Navara a Viktor Láznička, kteří se o toto umístění nejvíce zasloužili. Navara získal 8,5 b. z jedenácti partií, Láznička 7,5 z deseti. Velice slušně se umístili i v pořadí všech hráčů dle získaných bodů, kde kraluje na prvním místě Číňan Wang Yue se ziskem 10 bodů z dvanácti partií. Navara skončil na 11 místě a Láznička 27. V pořadí podle performance je první Kramnik (2847), Navara skončil sedmý (2786) a Láznička sedmadvacátý (2711).

S umístěním žen v popředí už vůbec nikdo neuvažoval, desáté místo je i velkým úspěchem trenéra Richarda Biolka. Družstvo sponzorovaly díky aktivitě Olgy Sikorové Slévárny Třinec a tak si mohly dovolit hrát ve velice slušivých kostýmech. Neinformovaný pozorovatel si jistě řekl, že se jedná o šachové družstvo letušek. Tak jim to slušelo. Ale ke hře. Ženy stavěly na vyrovnanosti družstva, Jana Jacková na první šachovnici družstvo podržela, ale ostatní hráčky, Kateřina Čedíková, Olga Sikorová a Olomoučanka Petra Blažková ji skvěle sekundovaly. V pořadí hráček dle zisku bodů, ve kterém zvítězila Číňanka Hou Yafan se ziskem 11. bodů ze 13. partií Jacková skončila 58 se 7 body z deseti partií, Blažková na 85 místě získala 6,5 bodu. V pořadí dle performance zvítězila Číňanka Zhao Xue (2617), Jacková (2425) skončila třicátá.

Během olympiády se konal i 77. kongres FIDE a opět byl zvolen do jeho čela Kirisan Iljužimov, který porazil svého protikandidáta Bessela Koka vysoko poměrem hlasů 96:54.