mistři světa      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Olomoucký den - 05. 10. 2006 13:41

Turnaj ve Vinarech a problémy při zápase o titul mistra světa

První ročník turnaje v Přerově-Vinarech a také pohled do Elisty na problémy s toaletami při zápase o titul mistra světa.

 
Dříve než si probereme boje o mistra světa v šachu, tak se podíváme do Vinar, městské části Přerova. Tomáš Přikryl, hospodář Šachového svazu Olomouckého kraje, který zde bydlí, zorganizoval 1.ročník šachového turnaje v rapidu. A podle ohlasů takřka třicítky hráčů, byly všichni spokojeni. Komorní domácí prostředí, skvěle zorganizované občerstvení, bábovka ke kafíčku, kterou upekla manželka Dmitrije Mathona, to byly velké klady tohoto klání. Ovšem za šachovnicemi se velice bojovalo a nakonec zvítězili favorité. Tři finanční ceny si odvezlo první trio nasazených v pořadí Tomáš Cagašík, Jan Suchomel a Milan Růžička. Neměli to ale vůbec lehké, např. Cagašík jen se štěstím vyhrál partii s Ivou Přikrylovou, která nakonec skončila na 11. místě a byla nejlepší ženou v turnaji. Mezi tuctem seniorů se nejlépe umístil František Štec. Jen více takových vyvedených akcí.

Podívejme do ruské Elisty, na boj Veselina Topalova s Vladimírem Kramnikem. Hraje se již šestá partie, ale co se dělo po čtvrté partii nemá v šachové historii obdoby. Topalov podal protest, že Kramnik chodí často na toaletu, což považuje za podezřelé. Podotýkám, že toaletu měl každý z hráčů samostatnou, což u Topalova vyvolávalo dojem, že soupeř může partii nějakým způsobem konzultovat. Smírčí komise, která případ řešila se usnesla, že oba budou navštěvovat společnou toaletu. To se nelíbilo Kramnikovi, protože samostatné toalety byly v podmínkách zápasu, a nenastoupil k 5. partii. Nakonec do sporu zasáhl prezident FIDE Iljumžinov a vrátil vše do původního stavu s tím, že obě strany si budou toalety navzájem kontrolovat. Vypadá to, že budoucí týmy hráčů bojujících o Mistra světa budou mít kromě managera, sekundantů, lékaře a psychologa další důležitou osobu, WC-bábu. Říká se této profesi sice jinak, ale napsané to nevypadá moc dobře.

Jaroslav Fuksík

Komentáře k článku (0):
 

[ Zpět nahoru | mistři světa | info in english ]

NAVRCHOLU.cz