mistři světa v šachu      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Olomoucký den - 16. 05. 2006 13:46

Znojemská královna 2006

O víkendu proběhla ve Znojmě tradiční Královna, letos hraná také jako otevřené mistrovství Evropy žen v rapid šachu. Na stejném místě se také konalo mistrovství ČR družstev v bleskovém šachu.

 
Historické město Znojmo, město dobrého vína, prožilo o tomto víkendu velký šachový svátek. Do města se sjely šachistky celé Evropy, aby se utkaly titul Mistryně Evropy v rapid šachu, které se hrálo v rámci 20 ročníku tradiční Znojemské královny. U startu všech ročníků stál neúnavný znojemský šachový nadšenec Josef Lahodný, který se před několika lety spojil se zkušenými organizátory z AVE – KONTAKTU Pardubice, s Honzou Mazuchem a Jirkou Petružálkem. Že šlo o šťastném spojení zkušenosti s nadšením svědčí skutečnost, že se podařilo tento krásný turnaj pro ženy posunout až na evropské výsluní. A jak vše dopadlo?

Překvapivě zvítězila osmnáctiletá slovenská reprezentantka Zuzana Borošová (7,5 b.), která tak získala první cenu ve výši 1.500 euro. O půl bodu za vítězkou, která byla nasazená jako sedmnáctá mezi třašedesáti hráčkami, skončila Jovanka Houska z Anglie a bronz si do Polska odvezla Joanna Dworakowska. Nejlepší českou hráčkou se stala Eliška Richtrová, která skončila osma a odvezla si titul Mistryně ČR. České stříbro získala překvapivě Martina Folková, celkově jedenáctá, bronzovou medaili si odvezla celkově dvanáctá, Kateřina Čedíková.

Druhou významnou událostí, které se odehrála ve Znojmě bylo Mistrovství ČR družstev v bleskové hře. Pro titul si přijela Mahrla Praha, která získala nedávno Český pohár družstev v rapid šachu. Do Znojma přijela v posílené sestavě o Plachetku, takže nastoupila se třemi velmistry – Navarou, Vokáčem a Plachetkou, čtvrtou desku hrál Doležal. Do Prahy se vraceli ale „pouze“ se stříbrem, když titul Mistra ČR získala Agentura 64 Grygov. Ta hrála se dvěma mezinárodními mistry Richardem Biolkem st., Pavlem Šimáčkem, třetí a čtvrtou desku hráli David Kaňovský a Richard Biolek ml. O titul se nejvíce zasloužili Kaňovský a Šimáček, když prvně jmenovaný byl nejlepší na třetí šachovnici s 15,5 bodu. Stejně bodů získal pouze Navara, který hrál za Mahrlu na jedničce. Šimáček ve svém posledním zápase za A 64 Grygov získal 14 bodů a vyhrál druhou šachovnici. V nové sezóně již bude hájit barvy Nového Boru, který po postupu do Extraligy nebývalým tempem posiluje. Velký zájem měli Severočeši samozřejmě i o V. Babulu, ale Vlasta v Agentuře 64 zůstává.

Jaroslav Fuksík

Komentáře k článku (0):
 

[ Zpět nahoru | mistři světa v šachu | info in english ]

NAVRCHOLU.cz