mistři světa v šachu      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Různé - 03. 05. 2000 10:23

Nesmiřitelní na šachové scéně

Přinášíme vám článek zabývající se aktuálními problémy šachového hnutí, který vyšel v sobotu 29.4.2000 v deníku Sport. Obsahuje názory a vyjádření obou znesvářených stran.

 
Sílící hrozbu mezinárodních sankcí se uhrazením části dluhu povedlo zažehnat


Plnou silou se v těchto dnech rozhořel boj o celkovou koncepci domácího šachového hnutí. Hlavní roli v něm hrají přední funkcionáři tří zainteresovaných subjektů: Českomoravské šachové federace (ČMŠF), Českého a Moravského šachového svazu. Následkem "vnitrostranického" souboje byla blokace účtu ČMŠF a také dopis exekutivy Mezinárodní šachové federace (FIDE), které česká strana dlužila téměř dvacet tisíc švýcarských franků...

"Výkonný výbor Českého šachového svazu na svém čtvrtečním mimořádném jednání rozhodl, že okamžitě a z vlastních zdrojů uhradí FIDE částku 7575 švýcarských franků. Jde o poplatky za hráče zařazené na světové listině ELO, o dluh starší jednoho roku," vysvětluje předseda Českomoravské šachové federace a současné Českého šachového svazu VLASTIMIL SEJKORA a dále říká: "Je to důsledek letitých problémů a především špatné organizační struktury. Nechceme rušit Moravský šachový svaz, chceme jeden volený orgán s celostátní působností na území ČR." Co by se stalo, kdyby česká strana dluh neuhradila? "V takovém případě by naši šachisté nesměli startovat na žádných oficiálních soutěžích!"

Pro podezření ze zneužívání státních dotací se Sejkora letos v únoru rozhodl pro blokaci účtu ČMŠF, což popudilo moravskou stranu. "Pan Sejkora si usurpoval právo k totálnímu vydíráni MŠS a dal všanc jméno naší federace vůči FIDE," míní předseda Moravského šachového svazu LADISLAV DOBROVOLSKÝ a pokračuje: "Od loňského podzimu je cítit silici tlak na změnu organizace, oni chtějí všechno řídit z centra, peníze dávat na jednu hromádku a pak je rozdělovat. Prakticky by tak došlo k likvidaci šachu na Moravě..."

Zdaleka ne všichni Moravané mají na věc stejný názor, potvrzují to slova ředitele extraligy družstev JAROSLAVA FUKSÍKA z Olomouce: "Dva šachové svazy, to je přepych! Někteří lidé, kteří neúspěšně kandidovali za nejmenovanou moravskou nacionalistickou stranu do parlamentu a senátu, uplatňují své neukojené politické ambice na šachovnici. To je podle mého názoru základní problém," tvrdí Fuksík a naznačuje možné řešení: "Získali jsme podporu nadpoloviční většiny okresů a začátkem června svoláme mimořádnou konferenci MŠS, který potřebuje nové vedení. Postupně by se pak měly dělat další kroky k tomu, aby tady vznikl jeden skutečně silný šachový svaz." Co tomu říká současný šéf ČŠS? "O aktivitách určitých lidi víme, mimořádnou konferenci svoláme sami 24. června. Jsou dvě možnosti, Moravský šachový svaz bude dál fungovat, nebo svoji činnost zastaví," reagoval Dobrovolský.

"Je nesmyslné, aby dva šachové svazy měly pravomoce a naprostou převahu nad zastřešující organizací. Na čtvrtečním jednání jsme se shodli, že je nutné připravit změny řídicích a volebních mechanismů. Musí být nastolena taková rozpočtová pravidla, aby k podobným situacím nedocházelo," zdůrazňuje Vlastimil Sejkora a potvrzuje zásadní rozpory mezi oběma tábory: "Kdykoliv jsme chtěli jednat, přišla odmítavá stanoviska pana Dobrovolského, který se řídí heslem, že každý protichůdný názor je špatný. Počkáme na mimořádnou moravskou konferenci, se současným vedením MŠS jednat nebudeme. Ano, náš vztah je nesmiřitelný..."

Velmi věcně hodnotil situaci bývalý předseda Českého šachového svazu JAN MAZUCH: "Jde o celkovou filozofii našeho šachového dění. O to, jestli má existovat jeden silný svaz, pod nímž by fungovaly dva územní, nebo zda mají mít maximální kompetence územní svazy. Samozřejmě to souvisí s penězi, s jejich rozdělováním na reprezentaci a podobně. Osobně jsem pro první variantu," říká muž, který stál tři roky v čele ČŠS. Jakou roli hrají v celé kauze osobní vztahy? "Neřekl bych vztahy, ale spíše osobní ambice! Řešením může být radikální personální změna ve vedení Moravského šachového svazu. S jinými lidmi se domluvit lze, o tom jsem přesvědčen..."


Vladimír Vaněk


(článek vyšel v deníku Sport v sobotu 29.4.2000)

Komentáře k článku (0):
 

[ Zpět nahoru | mistři světa v šachu | info in english ]

NAVRCHOLU.cz