mistři světa v šachu      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Různé - 20. 06. 2000 10:28

Reakce na otevřený dopis

Po zveřejnění otevřeného dopisu Romana Chytilka dorazila do redakce ICJ reakce Petra Svobody, kterou vám tímto zprostředkováváme.

 
Vážení šachoví přátelé,

Tak jsem si dneska v práci pustil počítač a čekalo mne docela nepříjemné překvapení. Již jsem nevěřil, že se zapojím do diskuse kolem organizačních struktur šachu na Moravě (i když jsem celou problematiku pečlivě nejen sledoval), ale po zveřejnění příspěvku Romana Chytilka, jsem svůj názor změnil. Protože se již delší dobu zajímám o šachové dění nejen z pozice hráče, chtěl bych se k některým věcem vyjádřit.

Argument č.1 Boj o moc Ing. L. Dobrovolského

Tady bych se chtěl Romana zeptat,jestli si myslí, že s touto mocí jsou spojeny nějaké požitky. Chtěl bych upozornit, že návrh VV MŠS vyjádřený v dokumentu "Jak dál v MŠS" počítá s výraznou decentralizací finančních prostředků a jejich přerozdělením směrem na okresy a oddíly. Podle mne teda znamená funkce na jakékoliv úrovni především práci (jen málokdy oceněnou finančně nebo i jinak)

Argument č. 2

Přisvojování si úspěchů moravského šachu na svou osobu

Tak tomu rozumím ještě méně a těžce hledám slova, kterými bych se nechtěl dotknout těch, kteří s tímto argumentem souhlasí. Nicméně to, že úspěchy moravského šachu by si mohl přisvojovat jeden člověk, který navíc není reprezentant, natož např. v dívčí kategorii, je zřejmé. Nárůst kladných čísel je ale tak velký, že podíl na těchto úspěších nelze VV MŠS a zejména ing. Dobrovolskému odepřít. Navíc bych zde připomenul jeho osobní aktivity zejména na šachových festivalech - účast Korčného, Sokolova a dalších v roce 1993, zápasy Hráček-Ftáčník a Hráček - Širov. Motivem k pořádání těchto akcí určitě nebyl finanční ani jiný prospěch. Sám se pokouším mj. i finančně zajistit některé šachové akce a vím, že se jedná o velmi náročnou a většinou celoroční práci. V lepším případě tyto akce pouze nekončí finanční ztrátou.

Argument č. 3

Negativní vztah k reprezentantům

Dle mých informací(z více zdrojů) ten problém není zdaleka tak vyhrocen, jak se o něm v článku píše. Ostatně s řadou z nich působil ing. Dobrovolský úspěšně v jednom oddíle. Hageman Opava, jehož je ing. Dobrovolský členem, zajistil konání mistrovství ČR apod.

Argument č. 4

Věty o nepřátelských Češích a reprezentantech, o šíření nacionalismu a závisti.

To snad ani za komentář nestojí. L. Dobrovolský vede již dlouhou dobu odborný spor s některými českými funkcionáři, který po některých činech, které už tu byly rozebírány, nemohl nepřejít i do roviny osobní. Zapojovat do tohoto sporu Čechy, případně české šachisty není fér.

Argument č.5

Ing. Dobrovolský řídí šachy na Moravě sám a nerespektuje jiné názory

Tento argument nemohu než nevyvrátit osobní zkušeností. Když se rozhodovalo o zadání zakázek na www stránky MŠS a extraligy, byl jsem tomuto rozhodování osobně přítomen. Předseda MŠS nebyl určitě zvlášť nakloněn tomu, aby tyto stránky zpracovával Jakub Fuksík. Když jsem mu Jakuba doporučoval (tato problematika je mou profesí i koníčkem), nebyl problém argumentovat z pohledu odbornosti. Lidé, kteří mne znají, ví, že svůj názor nikdy neměním kvůli někomu ale kvůli něčemu. S L. Dobrovolským jsme řadu věcí řešili a shodný názor určitě není podmínkou vzájemné spolupráce.


Je mi líto, že k této situaci na Moravě došlo. Osobně si myslím, že tento problém měl být řešen v čistě odborné rovině a věřím, že se tomu tak na poslední chvíli na konferenci stane. Osobně budu hlasovat pro řešení, které bude nejblíže stávajícímu organizačnímu uspořádání. Nebude tak tomu z důvodu sporů vůči někomu, ale proto, že si myslím, že se osvědčilo. Ostatně dohoda mezi svazy byla velmi blízko a nebyla to moravská strana, kdo dohodě zamezil.

Dalo by se ještě chvíli v argumentaci pokračovat. Já bych chtěl ale skončit trochu jinak, protože ať vyhraje kterákoliv koncepce, ani jedna neznamená konec šachu na Moravě. Takže bych si přál, abychom po sobě házeli v sobotu jenom věcnými argumenty, aby neskončila šachová přátelství, která by měla vydržet více než případnou změnu struktur. Ostatně za sebe můžu říci, že i když momentálně třeba s Jakubem nebo Romanem hluboce nesouhlasím, tak Jakubovy www stránky nebo Romanovy komentáře pro mne zůstanou značkou kvality a věřím, že zejména poslední Romanova vyjádření byla vyřčena více v zápalu boje, než myšlena úplně vážně.

Se srdečným pozdravem Petr Svoboda
delegát konference MŠS, místopředseda OŠS, kapitán celku VOKD PORUBA A


Poznámka redakce ICJ: Další reakce a příspěvky na téma problémů šachu v ČR prosím směřujte do e-mailové diskusní konference Pandora, kde probíhá živá diskuse. Přehled dostupných materiálů k tomuto tématu můžete najít na speciální stránce ICJ - Krize šachu v ČR.

Komentáře k článku (0):
 

[ Zpět nahoru | mistři světa v šachu | info in english ]

NAVRCHOLU.cz