mistři světa v šachu      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Různé - 24. 04. 2002 08:03

Rozhovor s katarským šachovým trenérem GM Alexejem Kusminem

GM Alexej Kusmin se stal na mezinárodní šachové scéně známým zejména v roce 1990 jako sekundant Anatolije Karpova při jeho bojích o mistra světa v New Yorku a Lyonu. O rok později opustil Rusko a od roku 1992 pracuje dnes tento 38-letý profesionál jako národní trenér Emirátu Kataru. Přinášíme vám výtah z jeho rozhovoru.

 
Jaké jsou Vaše nejdůležitější zkušenosti z práce šachového trenéra v Kataru?
Je to zcela jiný svět. Lidé zde mají daleko horší vztah k práci, protože všichni jsou sociálně zajištěni.

Co to konkrétně znamená?
Např. když se mladý muž ožení, dostane od vlády jako dar dům. To táhne lidi k pasivitě. Positivní stránkou věci je, že člověk nemá konkurenci v zaměstnání či jiných oblastech , je bez stresu a tím pádem také není agresivní.

Jaký je rozdíl mezi arabským a evropským způsobem života?
Např. jeden muž může mít 4 manželky. To korán dovoluje. Musí být však velmi zámožný a o všechny se musí starat. To znamená, každá dostane dům, auto se šoférem, kuchařku atd.

Proč takové výdaje?
Protože v jednom domě nemůže žít společně více žen.

Nalezl byste něco, čeho se lze od Arabů přiučit?
Např. velkorysosti a snášenlivosti. Mají uvolněnější vztah ke ztrátám než my, např. také ke smrti.

Nač si nemůžete v Kataru zvyknout?
Že lidé nedělají rozdíl mezi dnem a nocí, vše je stále v provozu: elektrická světla, televize i jiné přístroje. Zde nemusí šetřit. Mají neskutečně dobré nervy.

Jaký je zde šachový život?
Hra tady není ještě tak populární. Celkově umí asi 25 lidí hrát pořádněji šachy. Přesto existuje šachový svaz, který mne svého času angažoval jako učitele. Pracuji s oběma nejlepšími hráči. Celkem je v Kataru 5 šachových trenérů. Při tak málo hráčích v Emirátu je to největší hustota trenérů na světě.

Přinesla Vaše trenérská práce ovoce?
Ano. Na začátku bylo neuvěřitelně obtížné naučit hráče disciplíně. Neuměli pracovat soustavně na zlepšení své hry. Dnes jsou Mohamed Al-Modiakhi a Mohamed Al-Sayed nejúspěšnějšími hráči své věkové kategorie v arabském světě. Al-Modiakhi vyhrál v loňském roce arabské mistrovství mužů.

Jaký mají Vaši svěřenci herní styl?
V první řadě jsou to taktici. Hrají rádi tak, jak bylo obvyklé v 19. století. Strategické myšlení je jejich slabší stránkou.

Jaký je Váš měsíční plat?
Cca. 2000 dolarů. To dostávají také oba mí hráči. Oba jsou profíci a jsou za to placeni svou vládou, která ostatně financuje veškerý sport. Oficiálně mají statut trenérů. Nikoho však netrénují, nýbrž hrají pouze šachy.

Vy jste byl také několik let trenérem Karpova. Jaké jsou Vaše vzpomínky?
Naše spolupráce trvala v letech 1986 až 1990. Karpovův tým sestával ze 6 lidí. Mým úkolem bylo především nalézt něco proti Kasparovově královské indické.

Kdo z této spolupráce více profitoval?
Zcela jistě já. Spoluprací s Karpovem se výrazně zlepšilo mé chápání šachu. Jsem za tu dobu vděčný.

Platil Karpov rád?
Ne, to je známo. Byl to člověk sovětského systému a byl zvyklý na to, že všechny výdaje kryl sportovní výbor. Nemám mu to však za zlé, v jeho situaci bych asi jednal podobně.

Co dle Vašeho trenérského názoru utváří úspěšného hráče?
Z 50% talent. Zbytek je schopnost pracovat a energie. Talent určuje výši úspěchu. Schopnost pracovat rozhoduj v neposlední řadě také o tom, zda se člověk může či nemůže stát mistrem světa.


Dle zahraničních materiálu zpracovala
Ing. Věra Medunová, mezinárodní mistryně

Komentáře k článku (0):
 

[ Zpět nahoru | mistři světa v šachu | info in english ]

NAVRCHOLU.cz