mistři světa v šachu      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Různé - 19. 02. 1999 23:46

Shirov kontra Kasparov

Alexei Shirov vydal tiskové prohlášení týkající se problémů s upořádáním zápasu o Mistra světa WCC proti Kasparovovi. Ten na něj pochopitelně reagoval a oba tyto dokumenty si můžete nyní přečíst. Z odpovědi Kasparova mj. vyplývá, že v létě se chystá další zajímavý zápas v Praze.

 
Začátkem února vydal Alexei Shirov tiskové prohlášení, ve kterém vyjádřil svůj názor na vzniklou situaci ohledně zápasu o Mistra světa organizace WCC mezi ním a Kasparovem. Jeho plné znění vám zde předkládáme:


Vzhledem k tomu, že Kasparov vydal řadu prohlášení, poskytl několik rozhovorů, tiskových konferencí atd., cítím, že nastal čas ukončit mé mlčení a vyjádřit můj názor na to, co se děje okolo Mistrovství světa WCC.

Kořeny celého příběhu je samozřejmě nutné hledat již v roce 1993, kdy se Kasparov a jeho vyzývatel Short rozhodli hrát svůj zápas o Mistra světa mimo FIDE a vytvořili alternativní organizaci PCA. V tom čase byla PCA schopna organizovat kompletní cyklus Mistrovství světa a Kasparov hrál a vyhrál své zápasy proti Shortovi v roce 1993 a proti Anandovi v roce 1995. Po té však PCA ztratila svého silného sponzora Intel a nebyla již schopna fungovat na stejné úrovni. Kasparov se ocitl v ošidné situaci - opustil FIDE, aby dokázal, že šach nepotřebuje tuto organizaci k uspořádání Mistrovství světa, ale to již nebylo tak snadné.

Ještě v roce 1993 někdejší mistr světa Michail Botvinnik řekl, že Kasparov skončí jako majitel svého vlastního titulu Mistra světa jako tomu bylo v případě Laskera, Capablanky a Alechina. Dnes vidíme, že poslední patriarch měl pravdu - Kasparov nedávno vyhlásil, že Anand je světovým hráčem číslo dvě a měl by ho vyzvat k boji o titul bez předběžných zápasů.

Ale opravdu se nekonaly žádné předběžné zápasy v letech 1995 až 1999? Obávám se, že toto je hlavní rozpor Kasparovových lživých tvrzení.

Po několika zoufalých pokusech zorganizovat nový cyklus přišel Kasparov na myšlenku, že počet hráčů hrajících o právo vyzvat ho k zápasu o titul by se měl podstatně zredukovat. Toto byla hlavní myšlenka zrodu organizace WCC.

WCC (World Chess Council - Světová šachová rada) byla založena v únoru 1998 ve španělském Lineres a za jejím vznikem stojí známí organizátoři Luis Rentero (Španělsko), William Wirth (Švýcarsko) a dva Španělé, na jejichž jména si nyní nemohu vzpomenout. Účelem nové organizace bylo vytvořit tzv. "minicyklus MS" složený ze zápasu kandidátů Anand-Kramnik (světoví hráči číslo 2 a 3), jehož vítěz by nastoupil proti Kasparovovi. Rentero vyhlásil, že nezbytný cenový fond pro oba zápasy přislíbila poskytnout Andaluzská vláda (Andaluzie je španělskou autonomií) a tak se zdálo, že vše půjde "hladce".

Anand však nebyl ochotný přijmout nabídku WCC, jelikož by tím porušil své závazky vůči FIDE. WCC tak zůstaly dvě možnosti - buď uspořádat zápas Kasparov-Kramnik (který by, předpokládám, nebyl přesně tím, co šachový svět očekával), nebo přepustit Anandovo místo hráči s nejlepším "performance" na právě začínajícím turnaji v Linares. Druhá možnost vypadala alespoň trochu logicky, jelikož na turnaji startovali všichni nejlepší hráči světa (s výjimkou Karpova a Adamse, kteří by stejně měli ten samý problém s FIDE jako Anand). Přesto, že jsem se po obsazení druhého místa v turnaji stal hráčem s nejlepším performance já a dostal jsem nabídku nahradit Ananda (který mimochodem turnaj vyhrál a tak vůbec nepochybuji o jeho momentální převaze) v zápase proti Kramnikovi, cítil jsem se zmatený. Cítil jsem, že Kramnik a já nejsme podstatně lepší než Ivančuk, Svidler a ostatní tak, aby se mohlo rozhodnout o tom, kdo by měl právo vyzvat Kaparova. Nicméně nabídka byla tu a znalý toho, že toto je má jediná šance jak hrát o právo vyzývatele, nabídku jsem přijal. Tohoto rozhodnutí jsem měl později litovat především proto, že jsem zapomněl naléhat na to, že vítěz zápasu v Cazorle by měl dostat peníze a nejen slib na zápas proti Kasparovovi. Ani Kramnik na to nenaléhal.

Zápas se měl odehrát v Cazorle (Španělsko) na přelomu května a června 1998, ale když jsem se na něj připravoval, uvědomil jsem si, že něco není v pořádku s cenovým fondem garantovaným pro oba zápasy. Smlouva, kterou jsem obdržel faxem, byla tehdy podepsána pouze Renterem. Den před zahájením úvodní partie, kdy již oba hráči byli v Cazorle, jsme s Kramnikem viděli i jiné podpisy kromě jediného - od vlády Andaluzie, která byla jako jediná finančně zodpovědná. Samozřejmě, Rentero a Wirth slíbili, že podpis bude doplněn během jednoho nebo dvou dnů a tak oba hráči důvěřujíc začali zápas. Podpis nebyl nikdy doplněn.

Když jsem zápas vyhrál, okamžitě jsem si uvědomil, že věci jsou nejisté a můj zápas proti Kasparovovi je ve hvězdách. Nicméně zápas byl stále oficiálně ohlášen na říjen 1998, spekulovalo se o místě konání (Sevilla nebo Marbella) a Rentero opakovaně telefonicky potvrdil, že cenový fond v hodnotě 2 milióny dolarů je pod jeho kontrolou.

Smutná pravda vyšla najevo na konci srpna, kdy Rentero konečně přiznal, že podpis andaluzské vlády nikdy neexistoval, že vlastní všechny kopie smlouvy, a že by je mohl raději sníst než mi zaplatit 200 000 dolarů kompenzace za zrušení zápasu jak stálo ve smlouvě.

Ale WCC nepřestala existovat a cynicky mi nabídla odehrát zápas v Kalifornii s cenovým fondem 600 000 dolarů (400 000 dolarů pro vítěze a 200 000 dolarů pro poraženého) a Kasparov nabídku přijal! Nuže, záruka jen 200.000 dolarů na dva zápasy (míním, že vše co jsem dostal v Cazorle byly směnky) nebyla zvykem v posledních Mistrovstvích světa a já jsem ji pochopitelně odmítl, jelikož jsem ji považoval jako příliš nízkou. Za minimální cenový fond jsem považoval 1 000 000 dolarů (600 000 dolarů pro vítěze a 400 000 dolarů pro poraženého).

Měl bych konstatovat, že nabídka Kalifornie ve výši 600 000 dolarů byla více méně jediná seriózní nabídka, kterou jsem dosud obdržel. Později Kasparov uvedl v řadě rozhovorů, že jsem odmítl nabídku 1 000 000 dolarů z důvodu dělení peněz (650 000 pro vítěze a 350 tisíc pro poraženého), ale tyto prohlášení jsou absolutně nepravdivá. Nikdy jsem totiž neviděl oficiální nabídku na 1 000 000 dolarů a již mám dost ústních nabídek od pana Rentera.

Také jsem se pokoušel (a dokonce jsem dostal opět ústní přísliby!) získat cenový fond v Katalánii kde žiji, ale dosud není nic potvrzené. Samozřejmě, že Kasparovova neustálá prohlášení, že chce hrát zápas proti Anandovi, situaci nezlepšily.

Troufám si říct, že moje právo na to být vyzývatelem Mistra světa není o nic menší, než právo Kasparova být Mistrem světa. A jestliže budeme pokračovat v historické linii a předpokládat, že Mistrovství světa FIDE stále existují (ačkoli by v budoucnu měla být mezi hráči a FIDE udělané dohoda), potom by zápas proti Kasparovovi měl být konečně zorganizovaný. Vysoko jsem zvítězil ve všech zápasech, které jsem hrál od roku 1991 a tak se cítím připraven porazit Kasparova v tomto zápase.


Reakce Kasparova na sebe nenechala dlouho čekat. České příznivce šachu v ní jistě potěší informace o dalším chystaném zápase v Praze. Měl by se uskutečnit v létě a utkat by se měl Kasparov (příp. Shirov) s Judith Polgárovou. Nyní již k odpovědi Kasparova:


Byl jsem připraven hrát zápas se Shirovem a dělal jsem všechno možné, abych tomu nějak napomohl. Nebyl jsem však úspěšný ani v Andaluzii ani v Kalifornii, kde byla potenciální možnost zajistit konání tohoto zápasu. Bohužel mému protivníkovi se jevily nabídnuté podmínky jako nedostatečné. Opravdu, cenový fond byl v případě Kalifornie pouze polovinou nabídky z Andaluzie, ale vše nakonec skončilo velmi podobně.

Není to pouze Shirov kdo utrpěl. Mé materiální a morální ztráty jsou srovnatelné. Strávil jsem 6 měsíců přípravou, ke které bych měl připočítat také září, kdy jsem platil předběžné práce na organizování zápasu v Kalifornii. O tyto peníze jsem přišel.

Realita je taková, že nikdo nechce organizovat tento zápas. Potenciální sponzoři mají mnohem větší zájem na uspořádání zápasu mezi světovou jedničkou a dvojkou, Kasparovem a Anandem.

Alexei Shirov říká, že španělská provincie Catalonia by mohla uspořádat tento zápas, ale pokud vím, Catalonský ministr sportu pouze podpořil myšlenku na konání zápasu zde a neudělal jediný skutečný krok k jeho organizování. Enrico Touret, obchodník z Barcelony, vyjádřil svůj zájem, ale během čtyř měsíců jsem od něj neobdržel žádnou nabídku.

Za účelem částečné kompenzace ztrát, které Shirovovy vznikly, jsem ochoten postoupit mu právo hrát v létě komerční zápas proti Judith Polgárové. Zápas je organizován Besselem Kokem, cenový fond je 200 tisíc dolarů a bude se konat v Praze.


Jakub Fuksík

Komentáře k článku (0):
 

[ Zpět nahoru | mistři světa v šachu | info in english ]

NAVRCHOLU.cz