mistři světa v šachu      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Šachy na internetu - 07. 01. 1999 21:49

Šachové databáze na Internetu

Šachové databáze zná jistě každý. Ukážeme si, které databáze můžete v síti nalézt, podíváme se co nabízejí jejich tvůrci na svých WWW stránkách a představíme Vám i ryze internetovou šachovou databázi.

 
Nekorunovaným králem mezi šachovými databázemi je ChessBase. Za dlouhou dobu své existence se již vývojově dostala už ke své 7. verzi. I přes silné konkurenty na trhu si neustále udržuje pozici nejrozšířenější databáze. Její stránky jsou zpracovány velice přehledně a zbytečně neplýtvají grafikou, která by zpomalovala jejich načítání. Seznámit se zde v prvé řadě můžete se všemi produkty firmy ChessBase, jimž vévodí dvojice programů ChessBase 7.0 a Fritz 5. Pro uživatele, kteří by se rádi seznámili se všemi funkcemi známé databáze ještě před tím než si ji zakoupí, je připra-vena zdarma ke stažení ChessBase Light. Jedná se o speciální verzi ChessBase 6, která má oproti plné verzi jediné omezení - maximálně 8000 partií v databázi. Na stránkách naleznete také aktuální novinky ze světa šachu, které nějakým způsobem souvisejí s produkty ChessBase. Jedná se zejména o podrobné reportáže z posledních turnajů, kterých se účastnil Fritz 5. Nechybí také kompletní zpravodajství ze zápasu Kasparov + Fritz 5 vs. Topalov + Chess Base 7.0. Samozřejmostí je také přítomnost elektronické verze nabídkového katalogu firmy. Pokud jste šťastnými vlastníky některé z mezinárodně uznávaných kreditních karet, pak máte možnost si zde také některý z produktů přímo zakoupit. Je-li vaší silnější stránkou německý jazyk, pak si určitě prohlédněte německou verzi WWW stránek ChessBase.

Pozici druhé nejznámější šachové databáze si udržuje ruský Chess Assistant. Jeho stránky existují opět ve dvou jazykových mutacích - anglické a tentokrát pochopitelně ruské. Jejich struktura je obdobná jako u ChessBase. Na úvodní stránce naleznete novinky z turnajů, hraných především v Rusku. U každé akce naleznete tabulky, výsledky a samozřejmě partie ve formátech CA a PGN. Zpravodajství z turnajů zde zpracovává známý šachový trenér Alexander Nikitin. Základ těchto WWW stránek ovšem tvoří nabídka produktů okolo vlajkové lodi firmy, databáze Chess Assistant 3.0. Kromě podrobného popisu funkcí nejnovější verze "asistenta" máte možnost poznat i další produkty jako jsou encyklopedie zahájení Chess Openings, měsíční partiový servis Quick Service, výukové programy Studies a Strategy a další. K volnému stažení jsou zde připraveny demoverze Chess Assistantu a Studies, obě v anglické a německé verzi. Pro majitele plné verze Chess Assistenta je k dispozici update na verzi 3.02. Samozřejmostí je také přítomnost katalogu a ceníku produktů, které si lze přes Internet také objednat. Pokud by Vám nevyhovovaly ceny v dolarech, můžete se obrátit na některého z dealerů, jejichž seznam je uveden na samostatné stránce (vč. ČR).

Profesionálně zpracované WWW stránky představují méně známou holandskou databázi TascBase. Jedná se dobře zpracovaný program, kterému nechybí nic, co byste od programu tohoto druhu čekali (např. silný hrací engine, kompatibilita s jinými databázovými formáty, kvalitní DTP výstup). Stáhnout si zde také můžete její demo verzi. Firma TASC ChessSystem nabízí také další šachové programy, jejichž nabídku naleznete také na tomto serveru.

Ze Spojených států pochází další databáze s názvem Bookup. Na stránkách s jednoduchou adresou se můžete seznámit s jejími funkcemi a poté si ji i přímo zakoupit. Zajímavostí této databáze je existence její verze pro počítače Macintosh! Dalšími produkty, které jistě návštěvníky zaujmou, jsou dvě kolekce partií na CD. Obě obsahují shodně více než milion partií a jejich cena je více než příjemná (i pro naše šachisty).

Nejméně známou databází je ClubMate. Existuje již sice i ve verzi pro Windows, velkou konkurencí jiným databázím však zřejmě nebude.

V našem výčtu nemůže zapomenout ani na klasika se jménem NIC Base. V době psaní tohoto článku však její stránky nebyly přístupné.

Na závěr jsem si nechal perličku v podobě ryze internetové šachové databáze Typhon. Neobsahuje sice statisíce partií a ani zdaleka se zatím nepřibližuje kvalitám výše zmíněných programů. Jako první však v praxi předvádí myšlenku veřejné internetové databáze, která si v budoucnu jistě najde také své místo na slunci.

Jakub Fuksík
Komentáře k článku (5):
 
Diskusní příspěvek Michal 06. 02. 2004 08:23
Diskusní příspěvek Michal 06. 02. 2004 08:28
Diskusní příspěvek Alexander Horváth 15. 06. 2004 16:09
Diskusní příspěvek Fanatik 07. 01. 2005 02:42
Re: Diskusní příspěvek Ota Pacovský 06. 10. 2019 08:28

[ Zpět nahoru | mistři světa v šachu | info in english ]

NAVRCHOLU.cz