mistři světa v šachu      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Šachy na internetu - 03. 01. 1999 20:28

Zpravodajské servery a časopisy

Mezi nejpopulárnější šachové stránky na Internetu patří zpravodajské servery a šachové časopisy. Svým navštěvníkům nabízejí zejména aktuální výsledky turnajů, partiové bulletiny a články renomovaných hráčů.

 
Jedním z nejstarších šachových časopisů v síti je anglický The Week In Chess. Tento ryze internetový magazín vychází pravidelně již několik let a nutno říci, že od doby svého vzniku se co do vzhledu příliš nezměnil. Jeho stránkám dominuje text doplněný minimem grafiky, což však v jeho případě není vůbec na škodu, spíše naopak. Stránky jsou velice přehledné a rychle se načítají. TWIC vychází pravidelně každé pondělí, ale aktua-lizován bývá i v průběhu týdne. Každé vydání je složeno ze dvou částí, z výsledků turnajů a partií. Výsledky jsou k dispozici jak ve formě odkazu pro přímé prohlížení, tak i v holém textovém formátu ke stažení. To co dělá tento časopis výjimečným, jsou ale partie. Každé číslo obsahuje vždy 500 - 2000 partií ve formátu CBF, CBH (ChessBase) nebo PGN. Jejich počet závisí na množství turnajů, které jsou součástí vydání. Partie jsou sice nekomentované, ale jako zdroj novinek pro další použití jsou ideální. Na stránkách nalezneme samozřejmě i starší čísla časopisu a na úvodní pak také odkazy na právě probíhající akce.

Druhým neméně významným zpravodajským serverem je Chess Planet. Na jeho stránkách nalezneme denně aktualizované výsledky turnajů, z nichž některé jsou doplněny partiemi. Na rozdíl od TWICu je však jejich počet mnohem nižší. "Planeta šachu" se může pyšnit označením oficiální stránka FIDE. Díky úzké spolupráci s mezinárodní šachovou federací, která dodnes neměla síly na vytvoření vlastního reprezentativního sídla, tak může tento server nabídnout pravidelné zpravodajství FIDE. Jeho stránky obsahují také aktuální žebříček FIDE, s možností vyhledávání. Celý server je zpracován moderní technologií a má profesionální design.

Mezi další stránky nabízející aktuální zpravodajství pouze na Internetu patří Russian Chess. Najít zde můžeme zejména informace o ruských turnajích, které připravuje GM Khalifman. Na stránkách Chess in Iceland najdeme pravidelné informace o turnajích na Islandu, které jsou doplněny i zprávami "ze světa". Výborně zpracovaný je server řecké šachové federace. Obsahuje aktuální informace jak z řecké tak i mezinárodní šachové scény. Druhým zástupcem britských stránek v našem přehledu jsou oficiální stránky šachové Premier League. Kromě výsledků této soutěže družstev tu autoři nabízejí i zpravodajství zaměřené na ostrovní turnaje.

Je nutno se zmínit i o stránkách šachových časopisů, které vycházejí v tištěné podobě a něco navíc nabízejí také na Internetu. Z těch nejznámnějších je to holandský New In Chess a dále Inside Chess, který vydává GM Seirawan. Našemu čtenáři však bude jistě nejbližší známý ruský časopis "64", který nabízí vždy kompletní vydání v elektronické podobě. Jistou výhodou zde mohou být pro našince dvě jazykové mutace, anglická a na Internetu poněkud exotická ruská.

Jakub Fuksík
Komentáře k článku (1):
 
Diskusní příspěvek nn 08. 03. 2004 07:51

[ Zpět nahoru | mistři světa v šachu | info in english ]

NAVRCHOLU.cz