mistři světa v šachu      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Z domova - 11. 04. 2002 16:26

Eurotel World Chess Trophy

Přinášíme vám tiskovou zprávu o blížící se akci Eurotel World Chess Trophy, která se za účasti 32 špičkových hráčů uskuteční od 27. dubna do 5. května v Praze. Z našich hráčů se jí zúčastní kromě Sergeje Movsesiana také Zbyněk Hráček.

 

Od 27. dubna do 5. května 2002 se díky turnaji Eurotel World Chess Trophy přesune celá světová šachová špička do Prahy do Paláce Žofín. V turnaji Eurotel World Chess Trophy se představí 32 nejlepších světových hráčů, aby změřili své síly v soutěži o celkový cenový fond 500 tisíc Euro. Hra je založena na kombinaci rapid-šachu (v předběžných kolech) a finálového zápasu, hraného klasickým způsobem. Soutěž, která je pořádána pod záštitou Online World Chess B.V. (Bessel Kok a Serge Grimaux), bude nejvýznamnější šachovou událostí, která byla kdy v České republice uspořádána.

Mezi 32 účastníky Eurotel World Chess Trophy lze nalézt mezinárodního velmistra Garryho Kasparova, hráče s nejvyšším osobním hodnocením na světě, mezinárodního velmistra Vladimíra Kramnika, pyšnícího se titulem "Classical World Champion" , i velmistryni Juditu Polgárovou, nejvýše hodnocenou šachistku na světě všech dob. Turnaje se mimo jiné zúčastní také nejlepší čeští velmistři Sergej Movsesjan a Zbyněk Hráček.

Postupový "pavouk" určí dva finalisty, kteří se na závěr utkají v zápase na dvě partie, hrané běžným hracím tempem. Každý z předchozích vyřazovacích minizápasů se bude skládat ze dvou partií v rapid šachu, kdy každý ze soupeřů povede jednou bílé a jednou černé kameny. Čas na rozmyšlenou bude pro každého hráče v těchto partiích činit pouhých 25 minut. Skončí-li zápas po těchto dvou partiích nerozhodně, sehrají oba soupeři ještě dvě bleskové partie (a bude-li to ještě I nadále nutné, další vyřazovací partii), aby se mezi nimi rozhodlo o postupujícím do dalšího kola. Finálový zápas se pak bude skládat ze dvou partií hraných klasickým tempem, tj. 2 hodiny na 40 tahů, hodinu na dalších 20 tahů a po 30 minutách na zbytek partie). Bude-li po dvou partiích zápasu stav nerozhodný, stanoví vítěze turnaje Eurotel World Chess Trophy 2002 opět dvojice bleskových partií (a bude-li to nutné, pak ještě další vyřazovací partie).

"Pro společnost Eurotel je čest sponzorovat podobnou událost, při které se setkávají nejlepší světoví hráči." říká Terrence Valeski, výkonný ředitel společnosti Eurotel. "Šach, stejně jako mobilní telefony, inspiruje a sjednocuje milióny lidí - i když šach existuje na světě mnohem déle. Je to skvělá příležitost spojit mobilní telefony a šachy a pokračovat v tradici spojování lidí."

Kombinace mobilních telefonů a šachu se již stala u Eurotelu tradicí. V roce 1998 byl Eurotel sponzorem zápasu mezi mezinárodním velmistrem Garry Kasparovem a mezinárodním velmistrem Janem Timmanem a v roce 1998 zápasu mezi mezinárodním velmistrem Alexejem Širovem a mezinárodní velmistryní Juditou Polgárovou. V dobré paměti je ještě další zápas, sponzorovaný společností Eurotel, a sice mezi mezinárodním velmistrem Garry Kasparovem a čtyřmi nejvýše hodnocenými hráči českého družstva, při kterém Kasparov hrál proti čtyřem hráčům najednou formou simultánky.

Slavnostní zahájení šachového svátku je naplánováno na sobotu 27. dubna v 16 hodin, kdy se uskuteční losování barev v zahajovacích zápasech. Všechny partie budou zobrazovány v reálném čase na Internetu na adrese http://www.worldchesstrophy.cz/. Aktuální informace (komentáře, výsledky, rozhovory) budou k dispozici pomocí mobilního portálu Juice na adrese /Sport/World Chess Trophy. (Web a WAP zahájí činnost 15. dubna 2002.)

Turnaj se bude konat v Paláci Žofín (Slovanský ostrov 226, Praha 1). Vstup do sálu je zdarma, je však třeba si předem obstarat lístky prostřednictvím sítě Ticketpro v celé České republice. Kapacita hracího sálu je omezena.

Další informace je možno získat na lince Ticketpro na telefonním čísle + 420 2 24 81 80 80, nebo pomocí e-mailového dotazu na adrese chess@ticketpro.cz. Novináři se mohou spojit s Lucií Boublikovou z Online World Chess - B.V. na pražském telefonním čísle + 420 2 61 00 11 23 nebo pomocí e-mailu na adrese chess@ticketpro.cz.; informace poskytne i Kateřina Tornerová na telefonním čísle + 420 2 24 81 40 20 nebo e-mailové adrese chess@ticketpro.cz.

Účastníci Eurotel World Chess Trophy

Michael Adams, Velká Británie Gilberto Milos, Brazílie
Viswanathan Anand, Indie Alexander Morozevič, Rusko
Jevgenij Barejev, Rusko Sergej Movsesjan, Česká republika
Victor Bologan, Moldavsko Jeroen Piket, Nizozemí
Boris Gelfand, Izrael Judita Polgárová, Maďarsko
Mikhail Gurevich, Belgie Teimur Radžabov, Ázerbajdžán
Alexander Griščuk, Rusko Yasser Seirawan, Spojené státy
Zbyněk Hráček, Česká republika Alexej Širov, Španělsko
Vasilij Ivančuk, Ukrajina Nigel Short, Velká Británie
Artur Jussupow, Německo Ivan Sokolov, Bosna a Hercegovina
Anatolij Karpov, Rusko Peter Švidler, Rusko
Garry Kasparov, Rusko Jan Timman, Nizozemí
Alexander Chalifman, Rusko Vladislav Tkachiev, Francie
Vladimir Kramnik, Rusko Veselin Topalov, Bulharsko
Peter Leko, Maďarsko Loek van Wely, Nizozemí
Vadim Milov, Švýcarsko Jiangchuan Ye, Čína

 

Eurotel World Chess Trophy - Rozpis hracích dnů

Sobota 27. dubna Slavnostní zahájení v Paláci Žofín v 16 hodin
Neděle 28. dubna 1. kolo: 4 zápasy v průběhu každé hrací doby
1. hrací doba: 14,00;
2. hrací doba 15,00;
3. hrací doba 16,00;
4. hrací doba 17,00; vyřazovací partie, budou-li třeba.
Pondělí 29. dubna 1. kolo: 4 zápasy v průběhu každé hrací doby
1. hrací doba: 14,00;
2. hrací doba 15,00;
3. hrací doba 16,00;
4. hrací doba 17,00; vyřazovací partie, budou-li třeba.
Úterý 30. dubna 2. kolo: 4 zápasy v průběhu každé hrací doby
1. hrací doba 14,00;
2. hrací doba 15,00;
3. hrací doba 16,00;
4. hrací doba 17,00; vyřazovací partie, budou-li třeba.
Středa 1. května Čtvrtfinále: 2 zápasy v každé hrací době
1. hrací doba: 14,00;
2. hrací doba 15,00;
3. hrací doba 16,00;
4. hrací doba 17,00; vyřazovací partie, budou-li třeba.
Čtvrtek 2. května Semifinále: 1 zápas v každé hrací době
1. hrací doba: 14,00;
2. hrací doba 15,00;
3. hrací doba 16,00;
4. hrací doba 17,00; vyřazovací partie, budou-li třeba.
Pátek 3. května volný den
Sobota 4. května Finále 1. partie - od 12.30
Neděle 5. května Finále 2. partie - od 12.30; vyřazovací partie, budou-li třeba
Slavnostní zakončení

Akce je organizován ve spolupráci s Robertem Porkertem ze spoleenosti Interkoncerts a.s.

Jakub Fuksík

Související odkazy:

Komentáře k článku (0):
 

[ Zpět nahoru | mistři světa v šachu | info in english ]

NAVRCHOLU.cz