mistři světa v šachu      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Ze světa - 11. 11. 2002 14:33

35. šachová olympiáda již historií – české ženy v první desítce!

Díky vítězství 3-0 v závěrečném kole poskočily české ženy na celkově 9.-10. příčku. Muži skončili na 13.-20. místě.

 
Los posledního kola byl k našim mužům relativně milosrdný - Itálie nepatří mezi absolutní špičku. Utkání se našim mužům vydařilo: Zbyněk Hráček černými bezpečně vyrovnal a nic nenamítal proti remíze. Remízou ve věžové koncovce skončila rovněž partie Davida Navary. Vlastimil Babula si nejhezčí partii na olympiádě schoval na poslední kolo; obětoval střelce na f7, vyhnal soupeřova krále na procházku a v miniaturní partii svého soupeře totálně deklasoval. Tomáš Oral se v nepřehledné partii orientoval lépe než soupeř, převedl pozici do výhodné věžové koncovky, kde rozhodl rychlým postupem volného pěšce. Muži vítězí nad Itálií 3 – 1 a postupují do druhé desítky.

O vítězství Rusů v soutěži mužů již delší dobu nebylo pochyb. Ti v posledním kole jistili remízou s Jugoslávií 2 – 2 své postavení. Maďaři po výhře 3 – 1 nad Čínou stáhli náskok Rusů na jediný bod a obsadili 2. místo. Na třetí místo se vítězstvím 3 – 1 vyšvihla Arménie.

Našim ženám vyšlo poslední kolo přímo pohádkově. Jana Jackové se černými i přes rychlou výměnu dam dostala k útoku na krále, díky kterému získala materiál, který bezpečně v koncovce proměnila v zisk celého bodu. Petra Krupková dokonale využila zaváhání soupeřky, získala materiál a rychle vyhrála. A Olga Sikorová černými šikovně vyměnila figury a přešla do výhodnější věžové koncovky a zkušeně této výhody využila k přechodu do vyhrané pěšcové koncovky a stoprocentní bodový zisk je na světě!

V soutěži žen vedoucí Číňanky neponechaly nic náhodě, rozdrtily Bulharky a vyhrály před Ruskami, které porazily Slovenky. Na třetí místo se nakonec překvapivě protlačily Polky svým vítězstvím 3 – 0 nad Vietnamem. Odsunuly tím z medailí Gruzínky, které nejen, že neudržely vedení z první poloviny soutěže, ale prohra v posledním kole s Jugoslávií znamená jejich návrat bez medaile.

Konečné pořadí:

muži:

1.Rusko 38,5
2.Maďarsko 37,5
3.Arménie 35
4.Gruzie 34
5.-7.Čína, Holandsko, Anglie 33,5
8.-12. Slovensko, Izrael, Jugoslávie, Makedonie, Švýcarsko 33
13.-20. Česká republika, Polsko, Německo, Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Bělorusko, Uzbekistán, Španělsko 32,5 atd.

ženy:

1.Čína 29,5
2.Rusko 29
3.Polsko 28
4.Gruzie 27,5
5.-8. Maďarsko, Ukrajina, Jugoslávie, Azerbajdžán, 25,5
9.-10. USA, Česká republika 25 atd.

Naše reprezentace se vrací zítra v pondělí 11.11.2002 v podvečerních hodinách autobusem do Znojma.

Petr Herejk

Související odkazy:

Komentáře k článku (0):
 

[ Zpět nahoru | mistři světa v šachu | info in english ]

NAVRCHOLU.cz