mistři světa      info in english      
TIP: Víte, že jsou články tříděny do rubrik a můžete je podle nich prohlížet?
      Vyhledávání
      Pandora

Přihlašte se do e-mailové diskusní konference o šachu

Návod k použití
Archiv příspěvků

      Reklama


Ze světa - 20. 01. 2003 00:46

Kasparovovi hrozí šach od věřitelů

Garry Kasparov se připravuje na svůj další vysoce sledovaný šachový zápas proti počítači, který se má tento měsíc konat v New Yorku. Nemůže se však dokonale soustředit: musí řešit problémy, do nichž se zapletl ve sporu o svou zkrachovalou internetovou společnost.

 
Také Kasparov se stal obětí internetového boomu, píše list Wall Street Journal. Jeho společnost Kasparov Chess Online (KCO) začala opouštět svoji webovou stránku už před šesti měsíci, kdy jí došla hotovost.

First International Bank of Israel, která jí půjčila 1,5 milionu dolarů a nedostala své peníze zpět, se však nyní snaží vynahradit svou ztrátu. Zažalovala Kasparova o odškodné, hodlá znovu obnovit provoz stránky a prodat ji včetně práv k užívání Kasparovova jména a podoby. Tento plán Kasparova rozčilil.

"Celý ten nápad s ovládnutím mého jména je naprosto směšný," říká. Když izraelská banka na Štědrý den KCO zažalovala u soudu v USA, kde je firma zaregistrovaná, byl devětatřicetiletý velmistr zaskočen.

Banka požadovala soudní rozhodnutí, podle něhož má být stránka opět zprovozněna, aby si uchovala hodnotu pro eventuální prodej. Soudce požadavek odmítl s tím, že nemá důkazy, zda banka vlastní práva na Kasparovovo jméno a podobu, jak tvrdí.

Rozhodnutí dalo Kasparovovi alespoň trochu času. "Kvůli poradám s právníkem a dalšími poradci jsem musel oželet dvanáct dní z příprav na turnaj," stěžuje si velmistr.

A kromě prestiže - už jednou, v roce 1977, se svým protivníkem, počítačem Deep Junior, prohrál - mu jde i o peníze. Za účast v zápase získá od Světové šachové federace 500 tisíc dolarů, a pokud vyhraje, připíše si na účet dalších 300 tisíc.

Kasparov považuje svou internetovou firmu za jednu z chyb. Založil ji v roce 1999 se skupinou izraelských investorů. Kasparov říká, že KCO vybrala od investorů 13 milionů dolarů, on sám do ní vložil 110 tisíc.

Izraelci přispěli většinou kapitálu, ale Kasparov, jehož jméno a pověst měly pro úspěch společnosti zásadní význam, si ponechal většinu podílu. Společnost chtěla nabízet on-line hry a propagovat šachy mezi mladými lidmi.

Stránky přilákaly množství fanoušků, ale neplynul z nich žádný výnos. Mezitím KCO rozhazovala peníze za nejnovější software a kanceláře v New Yorku, Moskvě a Izraeli. Sponzorovala i světový šachový turnaj studentů a zaplatila finalistům cestu do New Yorku.

Když Kasparov zjistil, že firma nebude prosperovat, snažil se ji zrušit spořádaným způsobem: loni propustil zbytek zaměstnanců a chce požádat o její úřední likvidaci.


iDnes, 18.1.2003

Komentáře k článku (0):
 

[ Zpět nahoru | mistři světa | info in english ]

NAVRCHOLU.cz